Choď na obsah Choď na menu
 


Ako budete zbierať, takú zbierku budem mať!

V. Libant

     Aby si takto budoval svoju mineralogickú zbierku? Poviete si: „Čo je to za nezmysel? Prečo by mal niekto chodiť po lokalitách, naťahovať sa s ťažkým ruksakom plným kameňov (mineralógia je naozaj ťažký koníček) a potom ich len tak dať niekomu inému? Mňa by to určite ani nenapadlo.“

     Celé je to však trochu o inom, ako to na prvý pohľad vyzerá. Tu je druhý pohľad na vec:

     V decembri 2002, na jednom z pravidelných stretnutí nášho GEOklubu sa odohrala zaujímavá, ale určite nie ojedinelá skutočnosť. Viacerí(!) členovia GEOklubu celkom spontánne a nezávisle od seba priniesli pre ostatných darčeky. Vkusne zabalené vzorky minerálov, prípadne skamenelín, ktorými chceli na Vianoce potešiť každého z nás. A popritom, tak ako sme sedeli okolo stola, sme sa začali vyjadrovať k nášmu vzťahu k tomuto neformálnemu spolku. O tom, prečo chodíme na tieto stretnutia, častokrát z veľkej diaľky (Nové Mesto n/Váhom, Trenčín, ...). O tom, aká tu vládne príjemná a prajná atmosféra. O tom, že hoci sa tu zídu ľudia rôznych profesií, veku, životných skúseností i vzhľadom na mineralógiu rôznych vedomostí, vždy si majú čo povedať. Proste o tom, že sme takí nadšenci, ktorých spája rovnaká záľuba.

     Neviem, či sa mi podarilo vystihnúť podstatu, tak to skúsim ešte ináč. Ďalším pohľadom:

     „Takú budem mať zbierku, ako budete zbierať.“ Tento vtipný bonmot povedal svojho času na jednom zo stretnutí Jožko Bezák. Reagoval tak preto, lebo ktosi priniesol na stretnutie vzorky z lokality, ktorú bol navštíviť a rozdal ich ostatným. Postupom času sa to stalo akýmsi nepísaným pravidlom. Ak sme sa či už jednotlivo, alebo viacerí spoločne vybrali na „lov“ kryštálov, vždy sme sa snažili priblížiť túto akciu ostatným na GEOklube. Nielen rozprávaním, ale aj konkrétnymi vzorkami, ktoré si mohli ostatní rozobrať.

     Myšlienka o tom, že niekto bude mať takú zbierku, ako budú iní zbierať, je vlastne myšlienka o vzájomnej spolupatričnosti v tom najlepšom význame slova. Vystihuje atmosféru, ktorá v súčasnosti vládne v našom GEOklube.

     A preto Vás vyzývam – zbierajte! Pretože ako budete zbierať, takú budem mať zbierku!