Choď na obsah Choď na menu
 


Čo ukrýva Hron

Anzelma Hlôšková

Obec Starý Tekov leží neďaleko Levíc, na ľavom brehu Hrona. Je to stará, rázovitá, slovenská obec (prvá písomná zbierka je z r. 1075), kde sa doteraz nosí kroj a udržujú staré obyčaje. Patrí medzi 11 obcí ktoré nesú spoločný názov „čilejkárske“, vďaka typickému nárečiu a zvykom. Okolitá rovina je v časti obce mierne zvlnená, na vŕšku je cintorín (pôvodne tu stál Tekovský hrad). Na ďalšej vyvýšenine je kostol (13 stor.). Trojuholník uzatvára Kamenná brána - najstarší vstup do obce.
Práve ľavý breh Hrona je zo zberateľského hľadiska zaujímavý. Dostaneme sa k nemu od zastávky autobusu v strede obce smerom ku kostolu a potom okolo firmy Tassat priamo na malú štrkovú pláž. Je tu dobrý prístup k vode. Breh tvoria okrúhliaky rôznej veľkosti. Povrch je čistý, nezabahnený. Pri troche pozornosti medzi kameňmi objavíme tvarom a farbou trochu iné druhy, aj na pohmat akoby voskové. Je to opál obyčajný, ktorý sa tu čato vyskytuje. Od malých kúskov, až po pekné, veľlké, nepopraskané kusy oblých tvarov, s typickými priehlbinkami. Aj farebnosť je rôzna - od okrovej cez hnedú až mäsovočervenú farbu. Okrem opálu sa tu dajú nájsť aj jaspisy peknej tmavohnedočervenej farby a dokonca i limnokvarcity (chemogénne silicity) s náznakmi fosílií. Tieto nálezy sa pravdepodobne nachádzajú aj na pravej strane rieky Hron, cez rieku však nie je most, len kompa. Nájazd ku kompe je vybetónovaný, brehy sú strmšie, je tu ťažší prístup.
Pri prechádzke obcou sa opály dajú nájsť na cestách vysypaných kameňom, na chodníkoch pri rieke, v základoch a soklíkoch domov, ba aj na spevnenej ploche v strede obce.
V bližšom okolí sú známe nálezy opálu obyčajného v Mochovciach, Pukanci, Brehoch. Starý Tekov v tomto smere dosiaľ nebol publikovaný.

 

Obrázok