Choď na obsah Choď na menu
 


Drevný opál v Čiernych Kľačanoch

František Budík

 

Od Zlatých Moraviec sa vydáme po ceste smerom na Žiar nad Hronom. Za Horným Majerom je po ľavej strane cesty odbočka do kameňolomu, v ktorom okrem andezitu možno nájsť aj opál, hyalit a poloopál.
My sa však vydáme po náprotivnej poľnej ceste do opustenej pieskovne JZ od Horného Majera.
Z diaľky sa javí ako agátový háj, ale keď prídeme bližšie zistíme, že medzi stromami sú hlboké jamy po vyťaženom piesku. Najhojnejší výskyt opálu je v severozápadnej časti pieskovne, kde sa nachádzajú stopy po občasnom ťažení piesku miestnymi obyvateľmi. A práve tu je i najlepší prístup k opálom nachádzajúcim sa i niekoľko metrov od povrchu. Na jar 1996 sme tu s priateľmi našli tri opalizované kmene veľkosti 20 x 30 cm, ktoré však boli pri ťažbe piesku rozrušené.
Samotný opál, s pekne zachovalou štruktúrou dreva, je svetlý s výrazne sfarbenými letokruhmi do sivočierna (oxidmi Mn). Okrem toho je tu hojný výskyt Wad-u (MnO2).
Jednotlivé vrstvy piesku sa striedajú s vrstvami zlepencov a pieskovcov so železitým tmelom. Čerstvý piesok zo spodných vrstiev je silne sfarbený redukovaným Fe2+ do zelena až modrosiva.

 

Obrázok