Choď na obsah Choď na menu
 


Kalcity z mojej zbierky

Jozef Pagáč

Prvé kalcity do svojej zbierky som získal zberom v žiranskom kameňolome. Pri viacerých návštevách tohoto lomu som našiel rôzne formy kalcitu, ktoré mám v zbierke. Najznámejšia forma, ktorá sa v tomto lome nachádza sú steblovité kryštály v rôzne veľkých vzorkách. Našiel som tiež malé drúzičky kryštálov ukončených skalenoédrom. Ďalšími vzorkami sú čokoládovohnedé kalcity, niektoré s„pagodovitým” rastom (v časopise Minerál je podobný uvedený ako „cvočkový-kornoutový” zo Schomem Švédsko).

 Obrázok

 

 

Kalcit ukončený skalenoédrom z kameňolomu pod Žibricou v Žiranoch. 
Zbierka & foto: J. Pagáč 

 

Obrázok 

Čokoládovohnedý kalcit s "pagodovitým” rastom, Žirany. 
Zbierka & foto: J. Pagáč

 

Pri ďalších zberoch som našiel v tzv. Terra rosa hlinách kalcity krasového pôvodu tzv. "karfioly", niektoré ukončené kryštálovými plochami. Rôzne veľké kvaple tvorené steblovitým kalcitom radiálne narastaným okolo stebla. Bochníková konkrécia veľkosti 4 cm. Vzorka delového kalcitu vlastného zberu Tajova.

 Obrázok 

Kobaltokalcit, Jakutsko 
Kalcit, Dalnegorsk, Rusko 
Zb.& foto: J. PagáčObrázok

 Do zbierky som kúpil niekoľko vzoriek kalcitu, ktoré stoja za zmienku. Delový kalcit z Příbramy, dvojlomý kalcit z Mexika, drúza xx z B.Štiavnice a Hodruše, biele sféricky uložené tenké lístočkovité xx z Cavnic Rumunsko, tiež kobaltokalcit z Jakutska staroružovej farby, tenké doskovité xx posiate xx pyritu z Dalnegorska Rusko, tzv. cvočkovec na xx kremeňa a galenitu z Madanu Bulharsko, dve vzorky čierneho plumbokalcitu s boulangeritom z Herje a čierneho kalcitu s jamesonitom z Chuizbaia Rumunsko. Veľký kryštál kalcitu z Práchovic ČR.

ObrázokObrázok 

 

 

 

 

 

Kalcit, boulangerit, Herja Rumunsko                   Delový kalcit, Příbram              Zb.& foto: J. Pagáč

Z posledného zberu sú to drúzy a drúzičky xx kalcitu na dolomite z Jedľových Kostolian. Vzorky boli vybraté z väčšej dutiny, ktorú sme vyberali asi 2 hodiny spolu s Mirom Antalom, Vladom Libantom a mojim synom Petrom.

Snažil som sa v článku opísať tie najzaujímavejšie vzorky z mojej zbierky i keď ich je omnoho viac.