Choď na obsah Choď na menu
 


Banka (pri Piešťanoch)

1. 2. 2008
TopografiaObrázok

Obec Banka leí na ľavom brehu Váhu v susedstve Kúpeľného ostrova, v súčasnosti pričlenená k Piešťanom. Na rozhraní Považského Inovca a alúvia Váhu. Pri severnom okraji kóty Červená vež (240,4).

 Geológia

Výkopom pre plynovod v roku 2002 boli odkryté piešťanské vrstvy - sivobiele až hrdzavočervené íly (s prevahou kaolinitu) pliocénneho veku, v sladkovodnom vývoji. Výkop bol robený až do 4 metrovej hĺbky a haldovaný po kraji.  Z ílov sa dali vyberať krásne pyritové drúzy. V súčasnosti je ich zber už nemožný, miesto je po terénnych úpravách zplanírované.

 Prístup

Lokalita sa nachádza v tesnej blízkosti štátnej cesty č. 499, približne na polceste medzi mostom cez Váh a križovatkou Moravany-Radošina.

 

Minerály

Pyrit

Cca. 4 cm drúzy, hexaedrického habitusu, so vzájomne prerastenými kryštálmi sa vyskytujú v íloch v hojnom množstve. Majú sýtu mosadznožltú farbu s pestrými nábehmi. Ich získanie je pre zberateľa trochu netradičné: treba ich z toho plastického ílu "vymačkať". Aj keď pyritu tam bolo "veľa", v súčasnosti je vlastne nedostupný a je len slabý predpoklad, že sa v blízkej budúcnosti budú robiť v týchto miestach zemné prace. Zbierková cena pyritu z tejto lokality tým len stúpa, o to viac, že drúzy sú veľmi estetické.

Obrázok

Obrázok

Pri neskoršej návšteve tejto lokality, už po zasypaní výkopu, bol pri kraji vyvŕtaný pozorovací vrt a ílové jadrá hodené na kopu. Našli sme v nich kúsky pyritizovaného dreva o úhrnej dĺžke cca. 30 cm, ktoré muselo byť uložené v zemi vertikálne a vrt ho presne trafil.

 

Obrázok

 

Náhľad fotografií zo zložky Z lokality Banka