Choď na obsah Choď na menu
 


Lomy Trenčianskych Mýtic - 4. 1. 2003

Jozef Pagáč

     Po dohode s Mirom Antalom, Lacom Eššem a Jožkom Bezákom, že navštívime lokalitu blízku našim kolegom z Nového Mesta nad Váhom a Trenčína sme vyrazili ráno o 08,00 hod. mojim autom pre Laca. Keď sme odchádzali od Laca, našiel som na mobile odkaz, že v oblasti Považského Inovca výdatne prší. Po krátkej diskusii sme sa dohodli, že predsa skúsime šťastie.

     Asi o 0830 hod sme vyrazili smerom na Nitru a odtiaľ cez Drážovce a Bošany do Trenčianskych Mitíc. Zastavili sme na parkovisku za obcou pri prameni minerálnej vody, z ktorej sme si nabrali a pokračovali späť do obce na prvej odbočke k lomu. Po chvíli čakania prišiel strážnik z lomu, ktorý nás ochotne pustil. Dokonca bol taký ochotný, že nám chcel otvoriť závoru, aby sme mohli ísť do lomu autom. Keďže bol odmäk a padali na cestu kamene šli sme peši až na vrchnú etáž lomu. Je to veľmi ťažký výstup, pretože je to veľmi rozsiahly lom s veľkým prevýšením. Ak si predstavíte lom v Žiranoch tak tento je minimálne päťkrát väčší. Asi po polhodine sme dorazili na hornú etáž. Zotrvali sme tu asi štyri hodiny. Našli sme niekoľko vzoriek krištalovaného kalcitu. Veľkosť xx bola od niekoľko mm asi do 15 mm, Laco našiel vzorku obličkovitého tvaru. Bol to nie veľmi uspokojivý výsledok, ale strážnik nás upozornil, že keď bol ešte mladý robil sa komorový odstrel a ďalej sa nepokračovalo v ťažbe lebo sa tam objavila jaskyňa. I keď nám nevedel povedať kde to presne je po chvíli hľadania sa nám to miesto podarilo nájsť. Za veľkým balvanom sme objavili otvor a časť výdrevy. V okolí sme našli krásne vzorky kalcitu krasového pôvodu. Je krajší a kompaktnejší ako kalcit zo Žiran. Pásiky kalcitu od bielej, medovej, žltej až po jemne hnedú farbu sa striedajú s pásikmi limonitu. Keďže sme nemali žiadne svetlá a padali občas uvoľnené kamene do jaskyne sme nešli. Ale dohodli sme sa, že ak bude lepšie počasie a s lepším výstrojom preskúmame aj jaskyňu, kde je pravdepodobne sintrová a krasová výzdoba. Väčšie vzorky sme dali Lacovi na brúsenie, menšie sme si nechali do zbierky. Asi o 1630 hod odchádzame smerom na diaľnicu cez Leopoldov do Nitry.

     Bohužiaľ Jožko Bezák neprišiel i keď bolo pomerne dobré počasie. Síce po ceste do Mitíc miestami pršalo, ale v Miticiach občas svietilo aj slnko.

     Preskúmali sme iba malá časť mitických lomov. Ja to tak rozsiahly komplex, že na jeho preskúmanie by sme potrebovali aspoň tri dlhé letné dni.


Mapa č. 130 Považský Inovec - Piešťany 1 : 50 000 vydaná VKÚ š. p. Harmanec.