Choď na obsah Choď na menu
 


Minerály na haldách štrkoviska Veľký Cetín
29.10.2002

Jozef Pagáč

     Jedno nedeľné dopoludnie, odchádzam na štrkovisko do Veľkého Cetína. Ako sa tam dostať? Z Nitry cez Janíkovce do Malého Cetína, v obci prvá odbočka vpravo po asfaltovej ceste cez rieku Nitru. Za mostom doľava, asi po 1500m vpravo, asi po 100m je prvá vodná plocha. Ťaží sa vzadu na konci druhej vodnej plochy. Ťažia sa kvartérne štrky, z hĺbky asi 5 m, pod touto vrstvou štrku je vrstva zeleného ílu. Pod touto vrstvou ílu je ďalšia vrstva štrku asi do hĺbky 9 m. Tento sa neťaží z dôvodu technických problémov.

     Zberať možno na haldách triedeného štrku, i práve čerstvo vyťaženého. Najlepšie je zberať po daždi, keď sú haldy omyté. Môžeme tu nájsť veľa minerálov z blízkych i vzdialenejších pohorí. Na halde vytriedeného hrubého štrku so našiel epidot – žila minerálu v hornine, ružový kremeň – hľuzy na hornime, hnedý a čierny drevný opál – po vylúhovaný, vyditeľné a hmatateľné letorasty, niektoré opály sú vhodné ako suiseky, veľký blok žltohnedého kalcitu prerasteného bielym kremeňom, z ktorého som kus odbil kladivom. Podľa vyjadrenia členov klubu pochádza tento kalcit z nitrienskej Kalvárie. Na haldách sú tiež rôznofarebné radiolarity, pekné zlepence. V starých stenách vodnej plochy, pri tvorbe rybárskeho posedu našiel môj spolupracovník 3 vzorky chalcedónu – vznikol recentne na obliaku.

     Od budúceho roku by malo prísť ku zmene majiteľa a ťažiť sa bude z väčšej hĺbky. Je predpoklad, že sa objavia ešte ďalšie minerály.


Mapa Nitra časť mapa okolia, 1 : 50 000, mapa č. 137 Tribeč, Pohronský Inovec – Topoľčany 1 : 50 000 vydané VKÚ š.p. Harmanec.