Choď na obsah Choď na menu
 


Moje „kamene"

Anzelma Hlôšková

Keď niekto v našom GEOklube rozpráva o svojej zbierke kameňov, ako ju má pekne usporiadanú v skrini alebo regáloch, v pivnici či na poličkách, usporiadanú podľa určitých kľúčov, lokalít, presne určenú a označenú, tak len tichučko závidím. Nemôžem sa pochváliť takou pedantnosťou. Mám viacero koníčkov a všetky si nárokujú moju pozornosť. Ja ju rada rozdelím medzi kamene, skalničky, huby, ručné práce, knihy a ešte mnohé ďalšie. Voľného miesta v byte tiež nie je veľa, tak si pomáham ako môžem. Či sa však tomu, čo vlastním, dá povedať zbierka, to sa často pýtam.

Ako žene sa mi páčia minerály pekné, farebné, lesklé a tiež pekne tvarované, aj keď nie sú vzácne a cenné. Tieto mám umiestnené v peknej poličke a v sekretári, aby som na ne dobre videla a každý deň sa z nich tešila. Z priestorových dôvodov sú to malé vzorky, jediná ucelená je z Rakúska, ktorú som získala na burze. Okrem nej sú tu vedľa seba kamene z vlastných zberov - pekné kalcity z Kolíňan, dobre zastúpené minerály Banskej Štiavnice, obecné opály zo Starého Tekova. Opály sú zastúpené v širokej škále - mliečne, obecné, drevné z rôznych nálezísk, dokonca aj drahý opál z Dubníka. V malej krabičke, rozdelenej priehradkami mám umiestnené polodrahokamy, krásne, hladučké a je ich dosť. K nim patria aj na tenké plátky narezané a naleštené acháty, vltavín a pekné vajíčko lápis lazuli. Riečne perly mám ako náhrdelník a zopár drahých kameňov (aj rozličné briliantíky) mám v prsteňoch. Viacfarebná láva z Etny a pekné kamene z rôznych morí tvoria susedstvo kvapľom. Aj kamenné plastiky tu majú svoje miesto - madona, praveký jašter alebo hlava leva či kus krásne lesklej "čokolády" z jaspisu, kalcitový "ježko". Veľa pekných kúskov som získala na rôznych burzách, ešte viac som však dostala od členov nášho GEOklubu, za čo im touto cestou ďakujem. Aj skameneliny živočíšneho a rastlinného pôvodu opatrujem ako oko v hlave, pekne sa rozrástli, niektoré z vlastného zberu (Sandberg Bratislava). Mušle z rôznych lokalít, korále, ježkovia, perleť - to je ďalšia krása, ktorá teší moje srdce. Pekný vklad mušlí som dostala ešte od môjho otca, aj kvaple, vlastne som naplnila jeho sen o takej zbierke. Všetko však nemôže byť vo vitrínkach, kamene ma sprevádzajú po celom byte. Veľké kusy kalcitu - ihličkovité - sú položené na podlahe, ďalšou zmesou sú obložené kvety v črepníkoch, veľké hrče opálov sú „ pohodené ” v spálni, v miniskalničkách a v záhrade je zvyšok, čo sa nezmestil do krabíc, ktoré sú pod posteľou.

Nazbieralo sa toho za tie roky už naozaj veľa, všetko treba označiť, uložiť, nájsť tomu to správne miesto. Už veľmi opatrne na burzách kupujem a prijímam darované kamene. Ťažko sa vzdávam tých, čo mám a miesta je málo. Aj času nie je veľa, ale vždy si ho nájdem, otvorím krabice, poprehŕňam sa v pokladoch, poteším sa nimi, pripomeniem si miesto nálezu, alebo tých, ktorí mi ich darovali. Rada sa vraciam k mojim prvým vzácnostiam, ktoré som vlastnoručne našla ešte, ako školáčka - maličké kvaple a kúsky kalcitu z Kalvárie v Nitre a pyritových "ježkov", ktoré časom už trochu zašli a ktoré som našla v uhlí na kúrenie.

Moja túžba vlastniť takéto pekné kamene sa časom splnila. Aj keď mojej zbierke veľa chýba, aby sa mohla nazývať zbierkou, pre mňa bude vždy tvoriť súčasť prírody, z ktorej pochádza a ja sa budem tešiť, že z nej vlastním trochu tej krásy a rozmanitosti. Stále sa budem diviť, veď to všetko bolo vlastne namiešané a vytvorené z jedného hrnca. Možno finančná hodnota všetkých tých mojich kamienkov je minimálna, ale tá radosť z nich, tá sa nedá zaplatiť.