Choď na obsah Choď na menu
 


Moje obľúbené ...

Jozef Bezák

Úpätia Malých i Bielych Karpát lákajú k víkendovej turistike mnohých vyznávačov prírody. Tomu, kto vníma svet otvorenými očami, ponúkajú tieto malebné miesta aj krásu dávno strateného sveta  spred miliónov rokov vo forme skamenelín. Rád ich navštevujem aj ja, či už sám, alebo spolu s mojimi deťmi, lebo sú ľahko dostupné pešo alebo bicyklom a nie je k tomu potrebné mnoho času.

1. Hrušové

Za obcou smerom od Nového Mesta nad Váhom do Starej Turej je poľná cesta, ktorá  vedie poza objekt PD do polí. Práve pri túlaní sa po nich a pri troche zberateľského šťastia môžeme nájsť fosílie treťohorných ulitníkov Terebralia bidentata i fragmenty hrubostenných ulitníkov rodu Ostrea. Túto lokalitu som navštívil niekoľkokrát a obohatil som si svoju zbierku o pekné exempláre spomenutých skamenelín.

2. Lom v Bzinciach pod Javorinou

Pri ceste z Nového Mesta nad Váhom smerom do Starej Turej, oproti vjazdu do obce Bzince pod Javorinou, stojí jediný osamelý dom. Vpravo od neho vedie stúpajúca cesta do vápencového lomu, v ktorom sa už neťaźí. Píše sa o ňom aj v odbornej literatúre ako o lokalite s druhohornými fosíliami. Mal som to šťastie, že sa mi podarilo nájsť skameneliny dvoch známych zástupcov druhohornej fauny. Najčastejšími skamenelinami sú viečka ulít amonitov – aptychy. Úplne náhodou sme spolu s dcérou našli fragmenty amonita (priemer asi 20cm) a neskôr aj skamenelinu belemnita.  Opustený lom ponúka aj možnosť zberu kalcitu rôznych farieb i foriem.

3. Lom v Podkozinciach

Leží pri vstupe do osady Podkozince na úpätí Bielych Karpát, pod Veľkou Javorinou. Aj tento nečinný lom je terčom mojich častých návštev. Tu bol v minulosti ťažený červený vápenec k stavebným účelom. Na pomerne bohatý výskyt skamenelín ma upozornili kolegovia. V suti pod stenami lomu sa dajú nájsť fosílie druhohorných amonitov i  belemnitov.