Choď na obsah Choď na menu
 


GEOklub je aj tvoj klub

(niekoľko metodických impulzov pre našu činnosť)

Ján Jahn

S odstupom času máme možnosť opäť raz hodnotiť uplynulé obdobie. Možno sa niektoré slová počúvajú ťažšie, o iných by sme zase radi vedeli viac. Všetci však cítime, že by sa dalo robiť čosi aj lepšie, užitočnejšie a spokojnejšie. Chcem Vás preto oboznámiť s niektorými vecami úzko súvisiacimi s našim klubom.

Čo by mal robiť zberateľ, aby sa stal skutočným priateľom prírody?

K najdôležitejším činom patria terénne exkurzie, výlety za prírodou. Možno ich spojiť s turistikou, rekreáciou, rodinnými aj pracovnými aktivitami. Nezáleži kam ideme, ale to že ideme.
Na svojich cestách by sme nemali obísť múzeá a iné verejné zbierky. Aspoň raz v živote by sme sa mali vybrať za minerálmi, horninami a skamenelinami tam, kde nás radi uvítajú. Expozície naších múzeí sú na európskej úrovni, čo iste pobadáme, ak sa vyberieme aj do múzeí našich susedov.

Vybrať si zberný region. Najlepšie ten, ku ktorému máme najbližšie: okolie domu, kúsok prírody za mestom, blízky vrch a pod. Tam budeme najčastejšie. Dobré je zadovážiť si podrobnú mapu okolia, naznačiť si do nej túry a terén postupne poprechodiť krížom-krážom. Nedajte sa odradiť nedostatkom informácií. Aj zdanlivo nezáživné pole poskytne vnímavému zberateľovi veľa radosti.
Nepostrádateľnou pomôckou je geologický zápisník. Stačí viazaný zošit fomátu A5 s tvrdšími doskami. V ňom si budeme písať všetky (!) naše geologické objavy, zážitky, informácie, skúsenosti, dojmy. Môžeme si kresliť mapky, situácie, vlepovať zaujímavosti atď. Po vypísaní strán si opäť založíme nový a postupom času získame množstvo užitočných informácií, ale aj spomienok na naše začiatky.

Zbierajme a venujme pozornosť všetkým „kameňom“, horninám aj minerálom či skamenelinám, ktoré nájdeme na našich cestách. Isteže zbieranie naozaj všetkého by nám časom prerástlo „cez hlavu“ najmä z priestorových možností, ale neobíďme žiadnu príležitosť, ktorou sa naše vedomosti môžu podstatne rozšíriť. Nezáleží na tom, či nájdenú prírodninu si napokon aj zaradíme do zbierky.

Ak sme si povedali čo by nám bolo užitočné, povedzme si aj to, čím by sme boli užitoční pre ostatných?

Každý s radosťou prijme Tvoje skúsenosti z terénu, alebo z akejkoľvek cesty, ktorou si si obohatil svoju zbierku „kameňov“ alebo informácií. Teda význam má zbierať všetko, čo môže Tebe aj ostatným na ceste pomôcť. Niekedy sú to len zdanlivé maličkosti, hoci len fotografia krajiny, výška cestovného, alebo stav náleziska v niektorom ročnom období. Počítaj s tým, že sa Ťa to môže ktokoľvek a kedykoľvek opýtať.

Uspokojenie ostatných prichádza najmä vtedy, ak sa im prezentuješ svojimi nálezmi. Nemusia to byť žiadne výstavné exponáty. Stačí len doniesť niečo, čo práve Teba zaujalo a o čom si myslíš, že by mohlo zaujímať aj iných. Každý kus horniny, skameneliny alebo minerálu najprv očisti a až potom zabaľ. Efektné sú škatuľky v ktorých ten Tvoj exponát prinesieš. Je to, okrem iného, aj najlepšia vizitka Tvojho vzťahu k zbieraniu a usporiadaniu nálezov do zbierky.

Už neraz sa stalo, že nám iní poradili. Dali svoje tipy na lokality, najlepší čas na zber, alebo inú zaujímavú vec s ktorou sme sa potom naskôr na našich cestách stretli. Nezabudni, že aj Ty môžeš poradiť.

Čo očakáva každý z nás od spoločných stretnutí a od členstva v Klube zberateľov nerastov a skamenelín?

Všetci sa celý mesiac tešíme na spoločné stretnutie a informácie, ktoré každý z nás prinesie.
Očakávame praktickú pomoc s nálezmi, pri určovaní neznámych hornín, skamenelín, minerálov, rozličných údajov z literatúry aj z počutia. Chceme poznať aj názor iných. Azda najviac zo všetkého očakávame uznanie. Práve to je pre nás hybnou silou, motiváciou, radosťou z dosiahnutých úspechov. Je dobré, ak nás niekto chváli a uznáva. Ale aj my nezabúdajme odplácať sa rovnakým spôsobom a pochváľme to, čo za pochvalu stojí.

... vybraté z príhovoru k členom GEOklubu v Nitre 8. júna 1997