Choď na obsah Choď na menu
 


Odpady v zbierke

Ján Jahn

Neľakajte sa názvu. Nebudeme zbierať odpady, ale tieto neskončia ani na smetisku. Aj oni majú svoje miesto v našej zbierke.

Obklopuje nás svet techniky a pokroku. Kde sú tie časy, keď sa na mlieko chodilo s kanvičkou v ruke a každá rodina vlastnila poriadnu nákupnú tašku. Všetko sa predávalo na kusy a aj na tieto sme museli hodiny stáť v radoch pred obchodmi. Nový svet nás zaplavil výrobkami, nekonečnými možnosťami, ale aj množstvom odpadu. Hromadí sa v domácnostiach, komorách, pivniciach, ale aj v kontajneroch, plnia sa obrovské jamy po bývalých kameňolomoch, vytvárajú sa umelé hory smetí. Čo s odpadmi? Jedným z námetov ich ďalšieho využitia sa zaoberáme aj v našom príspevku.

Papier

- noviny, časopisy a reklamy v poštových schránkach
Zdá sa, že sú nekonečnou zásobárňou baliaceho materiálu na vzorky minerálov, hornín a skamenelín. Najpraktickejší rozmer je A3, ktorý nemusíme zmenšovať. Stačí si naukladať patričné množstvo hárkov A3 na seba, zrolovať ich, alebo poskladať a položiť na určené miesto. Najlepšie niekde blízko zbierky. Do terénu a do plecniaku sa noviny zrolujú a zastrčia nabok - dajú sa potom po jednom vyťahovať aj bez rozbaľovania všetkých naraz. Vzhľadom k váhe nazbieraného materiálu nám do terénu bude stačiť 10-12 listov A3. Balenie materiálu je rýchle a jednoduché. Nikdy však nebaľte do jedného listu viac menších kúskov - poodierajú sa!

Z novín sú najlepšie tie, ktoré sa tlačia na drevný (recyklovateľný) papier. Na dotyk je pa-pier drsnejší a pomerne rýchlo zožltne. Ideálnym príkladom sú noviny Pardon. A na jemné kúsky materiálu sa osvedčil papier z drahších obrázkových časopisov, alebo katalógov obchodných domov. Tento papier je na dotyk jemnejší, ale dostatočne pevný. Odporúčam najmä pri preprave použiť viacero listov a to tak, že každé zabalenie bude v jednom papieri (teda nie viac papierov naraz). Výhodným formátom je A4.

- kartičky a lístočky na predajné akcie
Povaľuje sa ich často obrovské množstvo okolo poštových schránok a v drvivej väčšine končia na smetisku. Môžeme z nich vyberať tie, ktoré majú aspoň časť plochy prázdnej - dajú sa použiť ako terénne etikety.

- kartón, obaly z bonboniér, škatúľ, práškov na pranie, džúsov
Kartón a všetky polotvrdé a tvrdé obalové materiály sú veľmi dobre využiteľné v našich zbierkach. Možno ich ľubovoľne rezať, strihať, lepiť a vystrihovať, alebo inak upravovať jednoduchými spôsobmi. Autor tohoto článku má všetky (!) škatuľky na minerály a horniny z odpadového kartónu a takmer celú zbierku v nepotrebných kartónových škatuliach po obkladačkách. Zásoby kartónu v odpadoch sú nekonečné.

Dobre sa dajú lepiť klasickými glejovými lepidlami, papierovými lepiacimi páskami prípadne aj izolepou (hnedou). Jednotnú vonkajšiu úpravu si zvolíme podľa najjednoduchších spôsobov, aké máme k dispozícii: biely papier, tapeta, vianočný papier, reklamný papier, alebo nátery dobre kryjúcimi farbami. Veľmi dobre sa osvedčil nápad Miroslava Antalu z nášho GEOklubu, ktorý použil na vonkajšiu úpravu vodou riediteľnú farbu Eternex. Vyrába sa v hnedom a čiernom odtieni. Výborne kryje, rýchlo schne a nie je toxická. Povrch je po zaschnutí matný, takže nepôsobí rušivým dojmom príp. je možné na takýto povrch nalepiť potrebné označenie. Hnedá je elegantná v spojení s bielou, čierna pôsobí tvrdšie. Hnedé škatuľky nájdeme u M. Antalu, čierne u autora článku.

Okrem Eternexu sa osvedčili aj syntetické náterové hmoty (tzv. acetónové farby), ktoré sa musia najprv nechať zhustnúť, aby dobre kryli. Ich výhodou je spevnenie (stvrdnutie) papiera a jeho možností utierania vlhkou handričkou.

- vrecká, vrecúška, „vreciská” z papiera a celofánu.
Dodnes je veľa potravín v papierových vreckách (soľ, cukor, múka, strukoviny, ryža) a v celofánových obaloch (kolienka, mak). Po každom vyprázdnení obsahu si ich odkladajte na určené miesto. Získate takmer ideálny obalový materiál do terénu a do zbierky. Ich trvanlivosť je dokonca vyššia, ako u vreciek z klasických fólií. Môžete ich použiť spoločne so starými novinami. Potrebné identifikačné údaje sa dajú písať fixkami, alebo mäkkým kresliarskym uhľom.

Obrázok

Pohľad na časť mineralogickej a petrografickej zbierky Jana Jahna
uloženej v kartónových škatuliach.                             Foto: J. Jahn.

Sklo

V súčasnosti nás obklopuje množstvo nevratných fliaš a zaváracích pohárov, z lekvárov, uhoriek, džemov, medu, horčice a pod. Dajú sa síce použiť aj v domácnosti, ale ich množstvo spravidla prekračuje tieto potreby. A vyhodiť ich len tak bez úžitku je nám ľúto. V zbierke ich môžeme využiť, len ako čiastočnú ochranu sypkých materiálov. Nevýhodou je skreslený obraz najmä pri otáčaní pohárov k svetlu - nehodia sa teda na expozičné účely.

Umelé hmoty

Fľaše na minerálne vody a iné vody 0,5l-1,5l väčšinou bez úžitku odhadzujeme. Je ich síce škoda, ale čo s nimi? Navyše zaberajú veľa miesta. Jedno z využití je v našej zbierke. Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, sú perfektné zbierky zemín (pôdne vzorky), ktoré boli inštalované v plastových fľašiach s odrezaným hrdlom. Ľahko sa s nimi manipuluje a sú dokonale priehľadné. Aj my by sme do nich mohli vkladať sypké horniny, úlomky minerálov, tekuté horniny napr. ropu a pod..

Umelohmotné fľaše poskytujú tiež takmer nevyčerpateľnú zásobu materiálu na výrobu mištičiek resp. aj krabičiek na minerály a skameneliny. Tentokrát odrezaním dna. Ak nám neprekáža ich okrúhly tvar získame množstvo podstavčekov pod exponáty, ktoré navyše môžeme označiť samolepkou na stene. Táto môže byť rozlične vysoká. Úpravu fliaš ľahko urobíme po narezaní, alebo napílení.

Efektné využitie fľaše som videl u jedného zberateľa drahých opálov. V odrezanom dne mal vodu s úlomkami opálu, ktorý hral farbami. Mal akési drahokamové akvárium - ideálny doplnok bytového interiéru.