Choď na obsah Choď na menu
 


Romantika Liešnej doliny

Ján Jahn

 

Brehy, alebo Liešna dolina je v naších kruhoch pojem. Už len preto, že sme im venovali viacero dní na naších cestách. Staré banské práce, odvaly, zárezy ciest neustále lákajú a živia nádej, že sa tu predsa len niečo nové dá objaviť. Dôvodov k tomu máme viac než dosť. Napokon posúďte sami:
Tekovská Breznica, hradisko, hrad, veľa črepového materiálu (Antala 1995), Drevný opál na starej ceste z obce do Hronského Beňadika, idúcej po ľavom brehu Hrona. Zbierané pri horárni pred ústim Čiapkovskej doliny (Antala 1995).
Brehy, exkurzia s nocľahom, prieskum banských diel v Liešnej doline (Zelný, 1995), Liešna dolina - kryštálovaný kremeň, kalcit (Zelný 1995), kúsok po ceste pozdĺž potoka do Liešnej doliny. Nájdené úlomky jaspisu (Hlôšková 1995).
Tatiar - Biela baňa, hlavný hrebeň Štiavnických vrchov, stopy dolovania (Budík 1996).
Pukanec, štôlňa Georg v Chorvátovej doline (Zelný 1996). Kryštály ametystu, kremeň v potoku pri osade Prieložok, v okolí stopy dolovania a haldy (Budík 1996), na hrebeni vrtné jadrá (Budík 1996), mineralizácia SiO2, zrudnenie, ametyst (Zelný 1996).
Zo zberateľských listov GEO Klubu Nitra
Všetko začalo kedysi veľmi dávno. Už prešlo viac než 20 rokov čo som sa túlal týmto krajom v nádeji, že tu nájdem staré bane. Vtedy som nemal k dispozícii takmer žiadne informácie. Z Brehov som sa vydal pešo do Liešnej doliny a ňou som prišiel až kdesi pod Agraš. Cestou som stretol lesníka, ktorý mi ukázal prvé ústia štôlní. Nasledujúce výpravy mi priniesli radosť z objavu - nález chabazitu, ktorý som publikoval v roku 1976. Tieto nálezové správy prebrali aj ďalší autori (Bernard, J.H. 1981, Koděra, M. et.al. 1986, 1990 ...) a časom rozšírili znalosti o zeolitoch aj v iných lokalitách (Pauditš 1995)
Nové objavy členov nášho klubu potvrdzujú, že Liešna dolina je plná „šutráckej romantiky“ a zaslúži si našu pozornosť.

 

Obrázok