Choď na obsah Choď na menu
 


Spomienka na Ferka Budíka

 

V septembri 1998 po dlhej  a ťažkej chorobe zomrel vo veku 24 rokov náš člen František Budík z Galanty.

Obrázok Ferkove prvé kontakty s GEO-klubom sú z novembra 1996. Na nedeľné stretnutie v Divadelnej kaviarni priniesol kryštalovaný ametyst, kremeň a jeho pseudomorfózy po baryte z opustených banských prác v Pukanci. Tejto lokalite sa venoval podrobnejšie a zaujímali ho tiež  horniny. Vrtné jadrá  andezitu spolu s vtrúseným chalkopyritom a pyritom našiel v okolí Pukanca na Tatiari.
Prehľadávaním starých háld získal kusy krásnych kryštálov ametystu aj v potoku pri cigánskej osade Prieložok neďaleko Pukanca . V opustenom  kameňolome pri Čajkovej /Bukovská dolina/ našiel chalcedón. Výsledky svojich výskumov publikoval  v 1.čísle klubového Almanachu.
Ferko opäť prišiel medzi nás v decembri 1996 s novým číslom časopisu Pamiatky a múzeá a staršou knihou Atlas nerastov.

Popri štúdiu na vysokej škole zhromažďoval zaujímavé informácie k topografickej mineralógii Slovenska. Z tej nám doniesol správy 8.júna 1997. Z minerálov opäť priniesol vzorky z okolia Pukanca, Čajkova a Moldavy /ČR/. V októbri 1997 referoval o ďalších nálezoch ametystu v Pukanci a tiež o výsledkoch zbernej cesty do Rožňavy, Ochtinej, Hnúšte a Dopšinej. V decembri priniesol  minerály zo svojej zbierky, siderit z Markušoviec a granát zo Škandinávie.

Choroba mu znemožnila účasť  na našej exkurzii do Štiavnických vrchov, ktorú sme uskutočnili 22.2.1998 /Tlmače-Tekovská Breznica/. Do posledných chvíľ bol s nami v kontakte prostredníctvom Zberateľských listov, ktoré dostával prostredníctvom príbuzných. Miesto po ňom zostalo prázdne.

Možno raz niekoho zaujme oblasť Pukanca natoľko, že bude pokračovať  vo Ferkových  stopách.

Nám všetkým zostáva v spomienkách aj naďalej.
GEO-klub