Choď na obsah Choď na menu
 


Spomienka na Ľuboša Zelného

22. júna 2001 nás zastihla smutná správa – zomrel RNDr. Ľuboš Zelný. Náš dobrý kamarát, zakladateľ GEOklubu, profesionálny geológ, zberateľ minerálov a starožitností.

Bol rodák zo Žiliny. Po absolvovaní strednej školy s úspechom ukončil štúdium na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Často na tieto roky štúdia spomínal, spoločne so svojim najlepším priateľom zo školy RNDr. Pavlom Uherom, CSc. Do Nitry sa priženil. Ako geológ tu nemal veľa šancí a tak pracoval vo vtedajšom Mestskom stavebnom podniku pri prieskume základových pomerov.

ObrázokDo nášho GEOklubu prišiel s úprimnou radosťou a otvoreným srdcom. Čoskoro sa stal obľúbeným kamarátom, nezištným, vždy  ochotným pomôcť. Už v roku 1993 patril k tzv. starej partii. Mal svoje zamilované miesta: Pukanec, Brehy s Liešnou dolinou, Tekovskú Breznicu, Chvojnicu i Malé Karpaty. Na nedeľných stretnutiach mal vždy niečo nové pre nás pripravené, či to už boli správy o starých baniach v Perneku, podzemných úkrytoch pred Turkami vo Volkovciach, baniach v Kremnici, uhlí v Nosiciach, baniach v Rudne nad Hronom atď.
Patril k výborným znalcom rudných lokalít, ale aj rudných paragenéz a minerálov, ktoré nám často určoval. Nosieval nám kópie starých máp, špeciálok, článkov, pomáhal kde vedel. Trpezlivo počúval naše názory, nadchýnal sa novými objavmi, podnecoval nás k aktívnej činnosti, odmeňoval nás svojím uznaním i veľkosťou profesionála. Neskôr keď už pracoval na Okresnom úrade v Nitre opätovne sa prejavili jeho povahové vlastnosti – dôslednosť, presnosť, zodpovednosť, čestnosť a úprimnosť. 

Posledný krát prišiel medzi nás 10. júna 2001 pred prázdninami. Rozlúčili sme sa ako kamaráti – nikto z nás však netušil, že to bolo posledné AHOJ.

 

Česť Tvojej pamiatke!
 GEOklub Nitra