Choď na obsah Choď na menu
 


Taký obyčajný minerál

Anzelma Hlôšková

Koliňanský vrch ma vždy priťahoval. Leží len kúsok od Nitry smerom na Zlaté Moravce po pravej strane cesty, nápadný, dobre viditeľný. Lákal ma svojím vzhľadom, majestátnymi borovicami a krasovitou krajinou s lesostepou. Pri pozornom pohľade na zmachnatených zvetralých skalách sa dajú rozoznať ružice kryštálov kalcitu, veľmi zvetralé. Dávajú tušiť možnosť výskytu aj v hrubších vrstvách. Tuhú vôňu materinej dúšky a borovíc však prekrýva prach z blízkeho kameňolomu. Celý vrch sa podobá vyhryzenému jablku. Ťažba kameňa je v plnom prúde, využíva sa na stavebné účely. V dobe mimo prevádzky som sa dostala pri troche šťastia do ťažobných priestorov. Ťaží sa v troch podlažiach. Až vo vnútri som si uvedomila obrovský priestor po vyťaženom kameni.

Môj predpoklad bol správny – pri pozornej prehliadke som našla prvé kryštály kalcitu – na prudkom slnku sa výborne hľadali v rozrušenej hornine. V pravej časti lomu bol kalcit skoro bezfarebný, smerom doľava postupne tmavol, cez medovú farbu až do hnedastej. Najkrajší môj nález bol balvan objemu asi 1m3, vykryštalizovaný v dlhých ihlicovitých kryštáloch do kruhu ako prerezaný citrón. Kusy z tohto nálezu sú krásnou ozdobou nášho interiéru doma.

V ďalšej časti som našla na čerstvom lome krásne vetvičky WAD-u na vápencových skalách. Na jeden nález však tak ľahko nezabudnem. Na plošine obkolesenej koľajami po autách som objavila hniezdo a v ňom živé vtáčatko. V tom ruchu a prachu, ktorý je tu počas ťažby si chránilo svoje miestečko pod slnkom. Možno sa jeho potomstvo dočká, že lom po vyťažení bude upravený do pôvodného stavu, vysadenom borovicami a človek poďakuje zemi za bohatstvo, ktoré mu ona dala. Koliňanský vrch zase bude priťahovať svojou krásou.