Choď na obsah Choď na menu
 


Za minerálmi do Maršíkova v Jeseníku

Ján Jahn

Lokalitu Maršíkov nie je potrebné bližšie predstavovať. Maršíkov je svetoznámym náleziskom minerálu chryzoberylu.

Cestu sme uskutočnili v dňoch 11-18.8 2001. Ubytovanie  sme si zaistili na odporúčanie známych v penzióne Thermál vo Velkých Losinách (160 Kč/noc). Velké Losiny sú kúpeľnou obcou s možnosťou nenáročnej rekreácie, návštevou pamiatok, múzeí aj výletov na hlavný hrebeň Hrubého Jeseníku.

Do Maršíkova vedie z Velkých Losin asfaltová cesta. Chryzoberyl sa vyskytuje na lokalite Schinderhübl (Rasovna), podrobnosti spolu s fotografiou boli publikované v časopise Minerál č. 6/1997. Informačné stredisko vo Velkých Losinách zdarma ponúka výlet „Náučnou mineralogickou stezku Sobotín - Maršíkov, ktorá síce nie je v teréne vyznačená, ale na jednotlivých lokalitách sú inštalované tabule so základnými údajmi. Tieto lokality sú však chránené a zber nie je povolený.

Po porade s miestnymi znalcami terénu a priateľom RNDr. Rastislavom Morávkom z geologického oddelenia múzea v Olomouci zisťujeme, že sa zbieranie toleruje v rámci bežných zvyklostí (t. j. bez zbytočného hluku, nápadnosti v teréne a prípadných problémov s miestnymi obyvateľmi).

Už prvé kroky podľa opisu prístupu na lokalitu nás presvedčili o tom, že všetko je vlastne ináč. Tesne za posledným domom Maršíkova na okraji pasienku sa vynímalo oplotenie a tabuľa „ZÁKAZ VSTUPU - SÚKROMNÝ POZEMOK !” Museli sme sa vrátiť radšej, ako si narobiť problémy, navyše ešte aj ako cudzinci. Napokon sa ukázalo, že to je aj na niečo dobré. Vrátili sme sa na hlavnú cestu, prešli sme okolo unikátneho dreveného kostolíka a pokračovali cestou na Sobotín. Cesta sa ostrou zákrutou strmo hadila do kopca. V zákrute sme teda zastali a opäť skúmali náprotivný svah s lokalitami, ktoré sme chceli navštíviť. Bolo nám jasné, že prídeme k nim len „obchvatom” od lesa, ktorý ich ohraničoval.

Po rozličných trápeniach, prekračovaní ďalších plotov, padania do žihľavy a v úmornej letnej horúčave sme nakoniec prišli do zmiešaného lesa v Chránenej krajinnej oblasti Jeseníky. K lokalite sme napokon trafili s buzolou aj intuitívne. Cestou sme našli niekoľko blokov pegmatitu, ale skutočné eldorádo nás čakalo až v zreteľnom výmole. Vďaka našim predchodcom tu bolo množstvo čerstvého materiálu. Už sme nehľadeli na žiadne prekážky - až napokon  bolo naše úsilie odmenené: v úlomku pegmatitu tu na nás čakal žltozelený chryzoberyl spolu so sillimanitom. Na okraji lesa sme sa ešte odfotografovali pri panely „ Náučnej stezky” a vydali sa naspäť. Opäť sme sa predierali šípkovými krami, padali do jám v žihľave, plazili sa pod elektrickým oplotením súkromných pozemkov až na cestu vedúcu z Maršíkova do Velkých Losin. Za výdatného lejaku sme oddychovali na zastávke autobusu, doudieraní, doštípaní, dopŕhľavení, ale s pokladom v plecniaku. Chryzoberyl bol náš! 

Obrázok
Pohľad na Maršíkov. V pozadí asi v strede lokalita Schinderhübl
(Rasovna) označená šípkou. Foto: Ján Jahn