Choď na obsah Choď na menu
 


Za prírodnou sírou do rumunského pohoria Calimani

Ján JAHN,  September 1988

K mimoriadnym zážitkom mojej zberateľskej činnosti patrila návšteva ložiska rýdzej síry v rumunskom pohorí Mt.Calimani. Už samotná cesta sem bola vzrušujúcim dobrodružstvom. Musíme vziať do úvahy nieken pre nás nezvyklé dopravné možnosti, ale aj veľké vzdialenosti, ktoré je potrebné prekonať prevažne pešo v neobývanej krajine.

Pre ilustráciu dobre poslúži tunajšia dolina Ilva Mare, ktorá má dĺžku 35 km (!) a na celom tomto úseku nieto ani jedného stáleho ľudského obydlia. Prevažne zalesnenou dolinou vedie prašná hradská, zjazdná len terénnymi vozidlami alebo nákladnými autami.

Ložisko síry leží v značnej nadmorskej výške na svahoch vrchu Negoiul Romanesc (1884m.n.m.), ktorý sa nachádza v bývalom kráteri najvyššej karpatskej sopky pod vrcholom Vf.Pietrosu (2102m). Obrovské rozmery krátera sú didnes dobre viditeľné v okruhu asi 10 km. Táto sopečná oblasť pohoria Calimani sa nachádza vo Východných Karpatoch. Vulkanické horniny pokrývajú plochu 150 km krát 50 km. Menšie kráterysú na vrchu Saca (1775m), Cucu (1558m) a Harghita (1801m) a dosahujú priemer od 3 do 5 km. Láva má andezitické zloženie a vyskytuje sa s vulkanickými aglomerátmi. Charakteristické sú postvulkanické prejavy vo forme hydrotermálnych vôd, uhličitých mofet (mofetta je typ postvulkanických exhalácií s teplotou mižšou ako 100°C, tvorených suchým oxidom uhličitým CO2), sulfátových výverov, atď. Na obvode pohoria sú v romantickom prostredí mnohé kúpele. Spomenutý vrch Negoiul Romanesc v podobe nápadného kužela je celý prevŕtaný štôlňami a prerezaný etážami povrchového lomu. V propylitizovaných andezitoch sú miestami obrovské bloky oslnivo žlto žiariacej rýdzej síry. Nie je žiadnym problémom vylomiť z nich tisíce vzoriek mimoriadnej kvality a donekonečna zbierať ďalšie prekrásne kúsky tohto minerálu. Atmosféru umocňuje silný zvláštny pach síry, ktorý cítime ešte dlho na našich cestách. Čoskoro prichádzam k záveru, že si musím konečne vybrať len niekoľko kúskov – váha mojej batožiny je už aj tak značná!

Naostatok sa lúčim pohľadom na tento zvláštny krásny kút rumunskej krajiny a rozsiahlymi lúkami schádzam k potoku doliny Ilva Mare.